Wisselwerking

Hij wilde vooral weten of geld gelukkig maakt. In gesprek met tv-producent Vincent ter Voert over wat hij leerde van het maken van Steenrijk, straatarm.

De van oorsprong Bulgaarse Anna Matteeva woont met dochtertje Arjin en moeder Asya in een kleine sociale huurwoning in Maarssen. Een eettafel hebben ze niet, daar is geen geld voor, maar toch gaan ze elke donderdag uit eten, vertelt ze trots in de eerste aflevering van een nieuw seizoen Steenrijk, straatarm. Met een weekbudget van 60 euro is het niet mogelijk om naar een echt restaurant te gaan, maar om het nestkuiken toch een gevoel van luxe mee te geven, spelen ze thuis ‘restaurantje’. De kleine bijzettafel wordt mooi gedekt, de kaarsjes worden aangestoken en de champagneglazen worden gevuld met fris. “Daar word je toch ontroerd van”, zegt Nicole des Bouvrie tegen haar man Arne Hak. Het echtpaar ruilt volgens de bekende programmaformule een week van huishouden met de familie Matteeva. “Ze hebben niets, maar in de kast staan wel vier champagneglazen voor de dinertjes aan huis.”

Het verschil tussen de twee families kan niet groter. Nicole en Arne wonen in een immense woonboerderij op de Veluwe, gelegen op een perceel van bijna drie hectare, met paardenstallen, een rijbak en een vijver. ‘We hebben elke dag een soort vakantiegevoel’, zegt Nicole. Nicole is de dochter van wijlen interieurontwerper Jan des Bouvrie, befaamd om zijn strakke ontwerpen en witte interieurs. De boerderij van zijn dochter moet zijn grootste schrikbeeld zijn geweest: aan de kleurrijke wanden hangen honderden foto’s en schilderijen, overal staan tierlantijntjes en de kandelaars met gekleurde kaarsen en de kussens met bloemetjesmotieven zijn niet te tellen. Voer voor psychologen en Freud-adepten. Het echtpaar vindt het heerlijk om grote diners te geven op hun landgoed. Als het weer tegenzit, verkassen ze naar de overdekte binnentuin, waar de ingebouwde bbq groot genoeg is om alle magen te vullen.“Nicole is de perfecte kandidaat voor Steenrijk, straatarm”, zegt televisieproducent Vincent ter Voert vanachter een rijk gevuld bord bietensalade in zijn kantoor in Amsterdam. Ter Voert – rossig achterovergekamd haar, gouden bril met blauw-getinte glazen en een gouden ketting over zijn donkergrijze coltrui – haalde met zijn productiebedrijf Vincent TV het van oorsprong Engelse televisieprogramma Rich House Poor House in 2017 naar Nederland. “Nicole weet namelijk ook hoe het is om géén geld te hebben. Ze heeft zelf financiële malaise gehad en moest zelfs aankloppen bij de Voedselbank. De mooiste afleveringen zijn wat mij betreft die met rijke mensen die kunnen uitleggen hoe ze van armoede naar welstand zijn gegaan – zonder daarbij met het vingertje te zwaaien. Het is namelijk niet zo dat mensen die in armoede leven dat aan zichzelf te wijten hebben. Pech speelt een grote rol: ze worden ziek of zien een relatie stranden, met alle financiële gevolgen van dien.”

Lees het gehele artikel in VARAgids 46, 2023.